Haberler

BİLİMSEL DİŞHEKİMLİĞİNİN 112. KURULUŞ YIL DÖNÜMÜ

 

Bilimsel Dişhekimliğinin 112. Kuruluş Yıl Dönümünü çerçevesinde, 22 Kasım 2020 pazar günü Atatürk Anıtına çelenk koyma merasimi ve basın açıklaması yapıldı.

 

Zonguldak Dişhekimleri Odası

        Yönetim Kurulu

 

BASIN AÇIKLAMASI 

PANDEMİNİN VE DEPREMLERİN GÖLGESİNDE
BURUK BİR YILDÖNÜMÜ;

 

Bilimsel Dişhekimliğinin 112.Kuruluş Yıl Dönümü Kutlu Olsun”

 

 Bu yıl maalesef COVID-19 gölgesinde bir Toplum Ağız Diş Sağlığı Haftası ve Dişhekimliği Günü kutlaması yapıyoruz. 

COVID-19 ve İzmir depremi sonucu kaybettiklerimizin acısı yüreğimizdeyken bu haftamızı farkındalık yaratmaya yönelik etkinliklerle hatırlatıyoruz. Ağız diş sağlığının genel sağlığın ayrılmaz bir parçası olduğu gerçeğinden yola çıkarak topluma verdiğimiz mesajların yanında pandemi döneminin karşımıza çıkardığı sorunları da bir kez daha hatırlatıyoruz. Kamuda hizmet veren dişhekimlerinin filyasyon görevlendirmeleri, filyasyondakilerin sorunları, ADSM’lerde hizmet vermeye devamedenlerin sorunları ve azalan hizmetler nedeniyle hastaların sorunları, serbest çalışan dişhekimlerinin ekonomik ve malzeme temin sorunları bunlardan bazılarıdır. 

COVID-19 salgınının ilk karşılayıcıları, doğaldır ki tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sağlık çalışanlarıdır. COVID-19 salgınının başlangıcından bugüne 148sağlık emekçisini kaybettik. Acımız sonsuzdur. COVID-19 hastalığında mesleki maruziyet açısından, sağlık çalışanları içinde en riskli gruplardan birisi dişhekimleridir. Ne yazık ki COVID-19 ülkemizde halen resmi olarak meslek hastalığı olarak kabul edilmemektedir.  

COVID-19’UN TÜM SAĞLIK ÇALIŞANLARI İÇİN MESLEK HASTALIĞI OLARAK KABUL EDİLMESİ GEREKMEKTEDİR. 

COVID-19 Pandemisin yaşandığı bu dönemde halkımız ağız diş sağlığı tedavilerinde büyük sıkıntılar yaşamakta ve ADSM’ lerde hasta birikimi gözlenmektedir. Bunu gidermek için; tüm sağlık hizmetlerinin özelden satın alındığı sistemde, ağız diş sağlığı hizmetlerinin özelden de alınmasının tekrar gündeme getirilmesini istiyoruz.

 Döner sermaye uygulaması ve performans sistemindeki yanlışlıklar;bu pandemi döneminde tüm acı sonuçları ile ortaya çıkmıştır. Ödenemeyen veya eşit dağıtılmayan döner sermaye ile karşı karşıya kalınmıştır. Reel maaş düşüşü ve geçim sıkıntısı yaşanmaktadır.

 Bu yıl yaşadığımız tüm olumsuzluklara rağmen toplumumuzun ağız ve diş sağlığı konusunda bilinçlendirilmesi, bireylerin ağız ve diş sağlığının korunması ve iyileştirilmesinde, her türlü bakım ve tedavinin gerçekleştirilmesinde, pandemi ile savaşta en önde olan tüm meslektaşlarımızın bu önemli gününü kutlar, sağlıklı ve tüm özlük haklarımıza sahip olacağımız gelecek dişhekimliği günlerinde buluşmayı dileriz. 

Zonguldak Dişhekimleri Odası

        Yönetim Kurulu

 

 

Giriş Formu